To Our Friends in Wrestling Around the world
By William May
(Japan Amateur Wrestling Federation, Public
Information Committee
Kyodo World Services, senior sports writer:wmay52@hotmail.com)
PRELIMINARY GROUPS 60 KG, 74 KG, 96 KG, 120 KG AT GR WORLD C'SHIPS
MOSCOW (September 21) - Preliminary groups at 60 kg, 74 kg, 96
kg and 120 kg for the 2002 greco-roman wrestling
world championships Universal Sport Hall
CSKA in Moscow after weigh-ins on September
20: (NOTE: The results of the draw for the
final four weight categories were late arriving
to the press room on September 20. We apologize
for any inconvenience resulting from the
delay in posting this information.)
60 KG
Pool A - Rustem Mambetov (RUS), Yuriy Dubinin
(BLR), Hugo Passos (POR)
Pool B - Ivan Alexandrov (ISR), Roberto Monzon
(CUB), Chang Yang (CHN)
Pool C - Jurij Kohl (GER), Bae Myung-Hwan
(KOR), Asledin Khudoyberdiev (UZB)
Pool D - Stig-Andre Berge (NOR), Makoto Sasamoto
(JPN), Plamen Tchovkanov
(AUS)
Pool E - Akaki Chachiya (GEO), Hakan Nyblom
(DEN), Lin Chien-liang (TPE)
Pool F - Petr Svehla (CZE), Eusebiu Lancu
Diaconu (ROM), Luis Liendo (VEN)
Pool G - Karen Mnatsakanyan (ARM), Laszlo
Bona (HUN), Djamel Ainaoui (FRA)
Pool H - Sidney Gusman (PER), Nobert Futo
(YUG), Wlodzimierz Zawadzki (POL)
Pool I - Nuraddin Rajabov (AZE), Abellan
Joaquin Martinez (ESP), Ion Gaimer (MDA)
Pool J - Jarkko Ala-Huikku (FIN), Oleksandr
Khwosch (UKR), Yermek Zhumabekov (KAZ)
Pool K - James Gruenwald (USA), Seref Tufnek
(TUR), Valentin Malutin (KGZ)
Pool L - Armen Nazarian (BUL), Dovletberoi
Mamedov (TKM), Christos Gikas (GRE), Bamman
Tayebi (IRI)
74 KG
Pool A - Garcia Alberto Recuero (ESP), Marko
Uli-Hannuksela (FIN), Mohammad Babolfath
(SWE)
Pool B - Abai Udeshov (KAZ), Alain Hassli
(FRA), Badri Khasaia (GEO)
Pool C - Sixto Barrera (PER), Mark Madsen
(DEN), Michal Jaworski (POL)
Pool D - Dzhakhombir Turdiev (UZB), Janbolot
Musaev (KGZ), Anwar Kandafil (MAR)
Pool E - Thomas Dantzler (USA), Joacim Iversen
(NOR), Gerogios Panagiotou (GRE)
Pool F - Katsuhiko Nagata (JPN), Daniel Schnider
(SUI), Volodymir Shatskikh (UKR)
Pool G - Park Jin-Sung (KOR), Dai Xueming
(CHN), Konstantin Schneider (GER)
Pool H - Mahmut Atlay (TUR), Movses Karapetyan
(ARM), Varteres Samurgashev (RUS)
Pool I - Aleksandr Kikiniov (BLR), Lin Hsiang-ping
(TPE), Tano Proshenski (POL)
Pool J - Stefan Cristian Rusu (ROM), Arturas
Stankevic (LTU), Tamas Berzicza (HUN)
Pool K - Dragan Markovich (BIH), Filiberto
Ascuy (CUB), Vugar Aslanov (AZE), Valeri
Nikitin (EST)
96 KG
Pool A - Robert Petrosyan (ARM), Theval Thevalledric
(FRA), Sasa Dukai (YUG)
Pool B - Marek Svec (CZE), Petre Sudureac
(ROM), David Saldadze (UKR)
Pool C - Karam Mohamed Gaber Ibrag (EGY),
Jimmy Lidberg (SWE), Marek Sitnik (POL)
Pool D - Ali Mollov (BUL), Garrett Lowney
(USA), Aleksandr Bezruchkin (RUS)
Pool E - Siarhei Lishtvan (BLR), Mindaugas
Ezekskis (LTU), Mirko Englich (GER)
Pool F - Ernesto Pena (CUB), Dmitry Filipovskiy
(KGZ), Han Tae-Young (KOR)
Pool G - Bela Kalo (HUN), Roman Meduna (SVK),
Igors Kostins (LAT)
Pool H - Georgios Koutsioubas (GRE), Ramar
Nozadze (GEO), Mekhmet Ozal (TUR)
Pool I - Yusuke Morikaku (JPN), Aleksei Cheglakov
(UZB), Liu Hao (CHN), Richard Karelson (EST
120 KG
Pool A - Juha Ahokas (FIN), Park Woo (KOR),
Mihaly Deak-Bardos (HUN)
Pool B - Georgiy Tsurtsumia (KAZ), Jacek
Fafinski (POL), Payam Zarrin Pour (IRI)
Pool C - Mikhail Lopez (CUB), Yuri Patrikeyev
(RUS), Serguey Moreyko (BUL)
Pool D - Georgiy Saldadze (UKR), Giuseppe
Giunta (ITA), Nico Schmidt (GER)
Pool E - Shermukhammad Kuziev (UZB), Yuriy
Yevseychek (ISR), Eddy Bengtsson (SWE)
Pool F - Dzmitry Dziabelka (BLR), Song Jidong
(CHN), Dremiel Byers (USA)
Pool G - Xenofon Koutsioubas (GRE), Yilmaz
Guleykta (TUR), Mindaugas Mizgaitis (LTU)
Pool H - Roe Kleive (NOR), Josip Matkovic
(CRO), Andre Fransois Xavier (MRI), Hleger
Hallik (EST)