To Our Friends in Wrestling Around the world
By William May
(Japan Amateur Wrestling Federation, Public
Information Committee
Kyodo World Services, senior sports writer:wmay52@hotmail.com)
CORRECTION: POOLS AT 1ST OLYMPIC FS QUALIFYING TOURNEY
BRATISLAVA (January 31) - Preliminary
pools at the 1st freestyle wrestling Olympic
qualifying tournament at Mladost Sport Hall
in Bratislava:
(NOTE: Due to difficulties at the start of
the tournament, the wrong file was inadvertently
sent and posted. We apologize for any confusion
that may have resulted.)
55 kg (27 entries)
Pool A - Abdorreza Jassim Khilid (QAT); Vasili
Zeiher (GER); Francisco Sanchez (ESP)
Pool B - Mohammed Al-Hakem (YEM); Martin
Berberyan (ARM); Roman Kollar (SVK)
Pool C -Jacob Issac (NGR); Mihai Vranoeanu
(ROM); Adam Batirov (RUS)
Pool D - Yogeshwar Daat (IND); Andrew Hutchinson
(GBR); Kirkitadze Gochashvili (GEO)
Pool E - Zoltan Dobozi (HUN); German Kontoev
(BLR); Ivan Djorev (BUL)
Pool F - Vytas Ciumakov (LTU); Yang Jae-Hoon
(KOR); Namik Abdullaev (AZE)
Pool G - Li Zhengyu (CHN); Freddy Serrano
Sichaca (COL); Ludek Burian (CZE)
Pool H - Bashir Akmad Rahmati (AFG); Anwar
Berguiga (FRA); Rene Montero (CUB)
Pool I - Pavel Kapitonov (TJK); Ulua Tuganbaj
(KGZ); Jose Manuel Virdmontes (MEX)
----
60 kg (30 entries)
Pool A - Alexandre Davitashvili (NED); Sahit
Prizreni (ALB); Mohammed al Hakem Abdullah
Saleh (YEM)
Pool B - Meiremzhan Beisebayev (KAZ); Kamal
Ustarkhanov (RUS); Tadeusz Kowalski (POL)
Pool C - Sh. Amannazarov (TKM); Petru Toarca
(ROM); Alexander Karnitzki (BLR)
Pool D - Ibrahim Abdullrahman (QAT); Andrej
Fasanek (SVK); Zhou Xiande (CHN);
Pool E - Rachid Ben Ali (FRA); Gyoergy Woeller
(HUN); Mohammad Akram Rahimi (AFG)
Pool F - Ilie Esir (MDA); Mario Koch (GER);
Vasyl Fedorishin (UKR)
Pool G - Ricky Hafner (SUI); Anatoli Guidea
(BUL); Jaanek Lips (EST)
Pool H - Mohamed Abu Taleby Aly (EGY); Sevak
Bagdyan (ARM); Sukh Baatar (MGL); David del
val Lorente (ESP)
Pool I - Hidenori Yamamoto (JPN); Mostafa
Gokar Masuod (IRI); Tebe Dorgu (NGR)
Pool J - Guivi Sissaouri (CAN); Antonio Gonzalez
(PAN)
(Note: Due to confusion at the start of the
competition, Pool H was
drawn with four wrestlers and Pool J with
only two.)
----
66 kg (34 entries)
Pool A - Jonathan Rodriguez (PUR); Vony Cedeno
(VEN); Dumitru Socaliuc (ISR)
Pool B - Laszlo Szabolcs (ROM); Richard Addinall
(RSA); Leonid Spiridonov (KAZ)
Pool C - Alai Niyazmengliev (TKM); Farzad
Pashaei (GBR); Celso de Anda (MEX)
Pool D - Ljulzim Vrenezi (MKD); Farid Hanoune
(ALG); Elman Asgarov (AZE)
Pool E - Lucjan Gralak (POL); Ali Reza Dabir
(IRI); Ermal Kryziu (ALB)
Pool F - Ramesh Kumar (IND); Salvis Pudovs
(LAT); Bayarmagnai Norjin (MGL)
Pool G - Sergei Demtchenko (BLR); Ahto Raska
(EST); Chris Bono (USA)
Pool H - Artur Tavkazakhov (UZB); Ruben Diaz
(ESP); Djamshed Abdullaev (TJK)
Pool I - Orazio Scafiti (ITA); Sergej Kowalenko
(GER); Fred Jessy (NGR)
Pool J - Ibrahim Selloum (FRA); Yozgat Memet
(TUR); Gregory Sarrasin (SUI)
Pool K - Arshak Hayrapetyan (ARM); Baek Jin-Kuk
(KOR); Yu Tao (CHN); Noori Najibullalt (AFG)
----
74 kg (28 entries)
Pool A - Carlos Dominguez (ESP); Nicolai
Paslar (BUL); Daniel Igali (CAN)
Pool B - Magomedali Gadshilalov (UZB); Volodymyr
Syrotyn (UKR); Akhal Sagirashvili (GEO)
Pool C - Gregory Martinetti (SUI); Ivan Diaconu
(MDA); Lorne Erasmus (RSA)
Pool D - Janis Leisavnieks (LAT); Eugene
Scenbo (ISV); Cho Byung-Kwan (KOR)
Pool E - Ivan Tendora (CUB); Christophe Gerlac
(FRA); Nate Ackerman (GBR)
Pool F - Mohmed Habib Abdulla (QAT); Joe
Williams (USA); Eugen Preda (ROM)
Pool G - Si Riguleng (CHN); Dominik Zeh (GER);
Krystian Brzozowski (POL)
Pool H - Adam Bereket (TUR); Mirlan Moldaliev
(KGZ); Radion Kertanti (SVK)
Pool I - Salvatore Rinella (ITA); Araik Geworkian
(ARM); Rahimzad Fawad (AFG); Edison Hurtado
(COL)
----
84 kg (28 entries)
Pool A - Oscar Fernandez (ESP); Ruslan Kinchagov
(UZB); Almaz Ergeshov (KGZ)
Pool B - David Bichinashvili (GER); Shamil
Aliev (TJK); Ildar Safiulin (TKM)
Pool C - Peter Lapsansky (SVK); Chanbaripirsari
Feridoun (IRI); Nicholas Ugualoh (CAN)
Pool D - Anuj Chaudhary (IND); Eldar Asanov
(UKR); Arnolous Lottering (RSA)
Pool E - Arkadii Tzopa (BUL); Thomas Buchell
(SUI); Mohamed Ali Bouzaiene (TUN)
Pool F - Gergely Kiss (HUN); Igor Chiperi
(MDA); Radoslav Horbik (POL)
Pool G - Anthony Fasugba (ITA); Buren Baatar
Naranbetjeg (MGL); Moon Eui-Jae (KOR)
Pool H - Magomed Ibragimov (MKD); Kamal Shalorus
(GBR); Adibo Dick (NGR)
Pool I - Man Dula (CHN); Hidekazu Yokoyama
(JPN); Naqi Shah Jalali (AFG); Leonardo Gonzalez
(PAN)
----
96 kg (30 entries)
Pool A - Ricardas Pauliukonis (LTU); Jehad
Hamdan (PLE); Magomed Ibragimov (UZB)
Pool B - Dean Schmeichel (CAN); Neeme Jaanson
(EST); Isaac Mipia (FRA)
Pool C - Wilfredo Morales (CUB); Arisom Maler
(MDA); Nicolas Castro (ESP)
Pool D - Igors Samusonoks (LAT); Rolf Scherrer
(SUI); Andre Backhaus (GER)
Pool E - Giuseppe Quaronta (ITA); Mohamed
Emara Saleh (EGY); Rakesh Kumar (IND)
Pool F - Alan Yousuf Zaghloul (QAT); Ruslan
Sheykov (TJK); Wang Yuanyuan (CHN)
Pool G - Zoltan Farkas (HUN); Rustam Aghayev
(AZE); Aleksander Krupniakov (KGZ)
Pool H - Hong Seong-Jun (KOR); Kiyotaka Kodaira
(JPN); Boltic Sinive (NGR)
Pool I - Mihai Storia (ROM); Nurzhan Katayev
(KAZ); Taimuraz Tiguiev (RUS)
Pool J - Adrian Antoine Jaoude (BRA); Peter
Pecha (SVK); Fatih Cakiroglu (TUR)
----
120 kg (22 entries)
Pool A - Kuramagomed Kuramagomedov (RUS);
Wayne Weathers (CAN); Akihito Tanaka (JPN)
Pool B - Wilson Seiwari (NGR); V. Kara (TUR);
Selasdin Topojani (MKD)
Pool C - George Toraninava (NED); Cheema
Palwinder Singh (IND); Kooner Baljit (GBR)
Pool D - Marek Garmulewicz (POL); Boyidar
Boyadiev (BUL); Hardip Bassi (AUS)
Pool E - Maxim Cara (MDA); Mirko Silian (SUI);
Kang Jin-Hyu (KOR)
Pool F - Milan Mazac (SVK); E Yuhe (CHN);
Francesco Miano Petta (ITA)
Pool G - Daniel Chintoan Rares (ROM); Alexis
Rodriquez (CUB); Esmaeil Jamal E Mohammad
(QAT); Moamen Nisham Abdet (EGY)